27 lutego 2018 09:17 | Aktualności

Nazywam się Miliard

W dniu 14 lutego 2018 r. o godzinie 12.00 na Placu Zwycięstwa w Gołdapi po raz pierwszy odbyła się ogólnoświatowa akcja „Nazywam się miliard”. W akcji wzięło udział około 100 osób. Organizatorami akcji były nauczycielki Zespołu Szkół Zawodowych w Gołdapi Stella Kramkowska, Izabela Słowikowska oraz Emilia Wołyniec.

Przemoc wobec kobiet to nie abstrakcyjna sprawa przedstawiana w krajowych czy międzynarodowych statystykach i programach. Ten problem i krzywda dotyka naszych przyjaciół i znajomych, dzieje się obok nas - na naszej ulicy, podwórku. Musimy na nią reagować.  Ogólnopolskie działania są, oczywiście, potrzebne, ale dopiero te lokalne – najbliżej mieszkanek i mieszkańców mogą przynieść oczekiwane efekty.

Musimy stać się bardziej wrażliwi i wrażliwe na przemoc,  musimy o niej mówić i uczyć młodsze pokolenia reagowania na nią. Nie bać się zmierzyć z problemem.

To wyzwanie podjęliśmy organizując właśnie akcję Nazywam się Miliard. Wyszliśmy do  wszystkich tu, gdzie mieszkamy, bo chcemy, żeby właśnie tu żyło nam się dobrze, bo właśnie tu chcemy się czuć bezpieczne. Bo to właśnie lokalne władze mogą prowadzić realne i skuteczne działania profilaktyczne. Bo to właśnie tu kobiety i dziewczęta – grupa najczęściej doznająca przemocy i najbardziej narażona na przemoc, będą szukać pomocy i wsparcia.

W tym roku tańczyły  kobiety, dziewczynki, ale też mężczyźni i chłopcy, w 108 krajach na świecie.  W Polsce zatańczyło blisko 100 miejscowości. W Gołdapi zatańczyliśmy  po raz pierwszy.

Uczestnikami w większości byli uczniowie tej szkoły. Akcja miała na celu zwrócenie uwagi na przemoc stosowana wobec dziewczynek oraz kobiet na całym świecie.

Uczestnicy posiadali transparent informujący o akcji oraz koszulki z logiem akcji, plakaty i czapeczki. Wszystkie te rzeczy opatrzone zostały również logiem – Gołdap-Mazurski zdrój. Patronatem objął akcję Burmistrz Gołdapi – Tomasz Luto, natomiast patronem medialnym był portal – goldap.org. Zdjęcia zostały wykonane przez Makatki Szpukulantów.

Uczestnicy zatańczyli wraz z prowadzącą układ taneczny do specjalnie przygotowanej piosenki, gdyż to taniec jest wspólnym mianownikiem akcji we wszystkich państwach i miastach na całym świecie.